Reklama je placená nebo neplacená propagace výrobku, služby, společnosti, obchodní značky nebo myšlenky, mající obvykle za cíl zvýšení prodeje. V dnešní době internetu je reklama všude kolem nás – mnohdy nám „ulehčuje“ práci při výběru, v horším případě nás šmíruje. Nicméně v tomto článku nechci popisovat obsah nýbrž formu, kterou je nám reklama podsouvána a taky způsob jak ji omezit, či se ji úplně zbavit.
Výtěžek z reklamy tvoří mnohdy drtivou většinu příjmu webů a jiných portálů obecně. Nicméně občas člověk narazí na web, kde si začíná říkat, zda je na zpravodajském portálu nebo na reklamním serveru. Výsledek pak vypadá nějak takto jako na obrázku níže:
Přes samotné reklamní bannery není téměř možné číst obsah – to proč na web v drtivé většině zavítáme. A potom je něco špatně. Ano, musíme respektovat, že web musí být z něčeho živen a informace nám jsou poskytovány defakto „zadarmo,“ na druhou stranu, pokud to přeženu, tak se může snadno stát, že tak naopak potencionální návštěvníky spíše odlákám.
Jedná se tak o začarovaný kruh, kde já jako návštěvník, tak i správce musíme zvolit nějaký kompromis, který bude prospěšný pro nás oba. Raději budu akceptovat například kontextovou reklamu a sem tam nějaký menší banner, neboť tím podpořím web. Nicméně všeho moc škodí a pokud počet reklam přejde patřičnou mez, musí dojít k reakci.
Tou je v dnešní době blokování reklamních a sledovacích prvků. Podle toho jaký používáte prohlížeč, si můžete vybrat ze široké palety řešení – jeden z nejpoužívanějších a zároveň fungujících ve všech dnes nejrozšířenějších prohlížečích je Adblock. Stejně jako „Ochrana před sledováním“ v Internet Exploreru pracuje se seznamy reklamních webů, které následně blokuje.
Kromě ušetřeného času můžete někdy blokováním reklam a flash komponent předejít zavirování svého počítače nebo „vyšťavení“ baterie notebooku/tabletu. Nicméně mějte na paměti, že kompletním odstřižením všech reklam škodíte paradoxně nejvíce sobě, protože se příště může stát, že už nebudete mít co číst.