A pak to šlo rychle…
Podíváte-li se dnes do profilů významných hráčů v oblasti antivirů a bezpečnostního software, pak nejspíše zjistíte, že řada z těchto firem byla založena během pětiletky 1987–1992 a hned několik bezpečnostních celebrit současnosti bylo na přelomu osmdesátých a devadesátých let členy diskuzního e-mailového zpravodaje VIRUS-L, který se zrodil v evropské síti EARN (European Academic Research Network).
Patřil mezi ně i John McAfee, Angličan, který vyrůstal ve Virginii a v roce 1968 nastoupil jako programátor v NASA Institute for Space Studies. McAffee po třech letech NASA opustil a nastoupil nejprve ke k výrobci počítačových systémů Univac a posléze do Xeroxu, kde byl architektem operačních systémů. Ze Xeroxu odešel koncem sedmdesátých let do CSC, aby počátkem let osmdesátých nastoupil do společnosti Lockheed, kde se poprvé setkal s počítačovými viry v podobě pákistánského Brain.
John McAfee pochopil význam virů a obchodní potenciál boje s nimi jako jeden z prvních – již v roce 1987 založil McAfee Associates coby společnost zaměřenou na vývoj antivirů a jako první využil pro distribuci model shareware. Nicméně McAfee již nemá s firmou nic společného – firmu opustil a akcie prodal. Firma je nyní dceřinou společností Intelu, v letošním roce zmizí jméno jejího zakladatele z názvu a bude nahrazeno novým „Intel Security“.
Další významný hráč se objevil v květnu 1989, když společnost Symantec uvedla svůj Symantec Antivirus pro Macintosh (SAM) – jednalo se o jeden z prvních antivirových programů, které bylo možné snadno aktualizovat o nové signatury a umožnit tak detekci novějších virů. Když o rok později společnost Symantec koupila Peter Norton Computing, rozhodla se využít novou značku pro antivirové programy na PC – v roce 1991 se tak zrodil Norton AntiVirus 1.0 (NAV) pro PC.
Na starém kontinentu
V případě antivirů ale nezůstávala pozadu ani Evropa. Již v roce 1986 založil Tjark Auerbak se svým společníkem v západním Německu firmu H+BEDV. Ta v roce 1988 uvedla svůj první antivirový skenovací program pod výstižným názvem AntiVir. V roce 2006 se H+BEDV sloučila s AntiVir PersonalProducts a Avira a vznikla tak současná Avira.
V roce 1987 se s virem Vienna poprvé setkala dvojice slovenských programátorů – Peter Paško a Miroslav Trnka. Oba tehdy napsali program pro jeho detekci, své zkušenosti s technikami odhalování virů během následujících let rozšiřovali a v roce 1992 je rozhodli zužitkovat při založení společnosti ESET a vytvoření produktu NOD32 („nemocnice na okraji disku“).
V roce 1988 se s virem Vienna poprvé setkal také Pavel Baudiš, pracující v té době ve Výzkumném ústavu matematických strojů v Praze. Protože neměl přístup k nástroji, který o rok dříve napsal v Berlíně Bernd Robert Fix, vytvořil svůj vlastní antivir a začal jej společně s kolegou Eduardem Kučerou distribuovat pod hlavičkou nově založeného družstva. Z družstva ALWIL Software se v roce 1991 stala stejnojmenná společnost (dnes Avast), která v roce 1995 uvedla první antivirus pro Windows 95.
Viry si pochopitelně našly svou cestu i dále za železnou oponu, byť po roce 1990 pro ně byla výrazně snazší. Ještě před jejím pádem se s nimi v Rusku seznámil Eugene Kaspersky, který vystudoval matematickou fakultu na moskevském Institutu kryptografie, telekomunikací a počítačových věd – díky tomu se v roce 1989 dostal ke studiu počítačových virů, poté co narazil na virus Cascade a vytvořil nástroj pro jeho odstranění (Cascade patřil mezi poměrně rozšířené viry přelomu 80. a 90. let – napadal .COM soubory a způsoboval kaskádovitý „pád“ textu z horní do dolní části obrazovky. Byl zajímavý mimo jiné tím, že sám sebe šifroval, aby bylo složitější jej odhalit).
Eugene Kaspersky se v roce 1991 stal členem Centra informačních technologií KAMI, které vyvinulo antivir AVP – ten byl v roce 1994 vyhlášen v testech Hamburské univerzity jako nejlepší jak z hlediska detekce, tak schopnosti odstranit nákazu. V roce 1997 nakonec Kaspersky společně s několika kolegy založil Kaspersky Lab.
Československý úspěch
Oblast bezpečnosti a antivirového sofware je doménou, v níž patří bývalé Československo k absolutní špičce – AVG, Avast a ESET držely společně v únoru 2014 podle údajů OPSWAT 33% podíl na globálním trhu antivirových aplikací – podle počtu instalací. Svou roli hrálo bezpochyby skvělé načasování: první masivní nápor virů a malware se na osobních počítačích objevil takřka současně s rozpadem východního bloku.
zdroj: root