Firma Intel ukázala, že není jen výrobcem procesorů. Představila 3D kamerový modul s laserovým snímačem, a posunula tak možnosti počítačů a tabletů o velký skok dál. Ultrabook budete moci ovládat gesty, pohyby hlavy, nebo vyjádřením nálady. Navíc poslouží i jako 3D skener pro 3D tiskárnu.
Tisková konference Intelu na veletrhu CES 2014 začala nenápadně povídáním o Moorově zákoně. Ten tvrdí, že se hustota tranzistorů v procesoru každé dva roky zdvojnásobí. V roce 1971 měl procesor 2 300 tranzistorů při frekvenci 740 kHz, letošní model pak 1,7 miliardy tranzistorů taktovaných na frekvenci 3 GHz. Pro představu: lidský mozek má 100 miliard neuronů při „taktu“ 1000 Hz.
Navzdory určité zvyklosti (a logické návaznosti) však nenásledovalo představení nového procesoru, ale nového rozhraní Intel RealSense, které zásadně změní způsob, jak lidé počítače ovládají. Vše zapadá do kontextu ovládání ve Windows 8.1, v jehož prostředí všechny nové funkce a možnosti fungují.
Přirozená interakce člověka s počítačem
Způsob interakce člověka a počítače se v průběhu času zásadně mění. Od ovládání textem (klávesnicí) jsme se posunuli k ovládání pohybem (myší) a poté dotykem (prsty). Nyní přichází na scénu ještě bezprostřednější metody interakce počítače a uživatele.
Ovládání by mělo být co nejpřirozenější. Dotyk není podle Intelu přirozeným způsobem obsluhy, protože lidé mezi sebou také nekomunikují dotyky. Ovládání budoucnosti je podle Intelu prostorové, bude vnímat naše pohyby, výrazy tváře, nálady, hlas a bude využívat spoustu senzorů, včetně miniaturních 3D kamer a laserových snímačů.
Pod označením „Intel RealSense“ tak nyní najdete produkty vybavené 3D kamerou s laserovým skenerem a speciálním balíkem softwaru, které výše zmíněné způsoby obsluhy umožní.
Interakce i skenování
Kombinace 3D kamery a laserového skeneru dokáže měřit hloubku snímaného prostoru, a tak nejen ví, kde přesně se v prostoru nachází vaše ruka nebo hlava, ale dokáže objekt i naskenovat do 3D modelu.
Kamera perfektně funguje při ovládání Windows – prostřednictvím pohybů prstů můžete pohybovat kurzorem i klikat. Působivé je sledování hlavy a polohy očí, které přirozeně pohybuje prostředím na monitoru.
Díky rozpoznávání hloubky prostoru umožňuje systém vestavěné kameře vytvářet úžasné pokročilé efekty a transformace. Třeba automaticky nahradí jakékoli pozadí za snímanou osobou, v reálném čase a bez klíčovacího plátna. Toto v ukázkách fungovalo například při videohovorech přes Skype.
Ovládání pohyby rukou a jednotlivými prsty před displejem ultrabooku je přirozené a vypadá přesně. Při sledování na dálku dokonce přesněji než u ovladače LeapMotion. Ovšem připravená a nacvičená ukázka je jedna věc a teprve uvidíme, jak se bude systém chovat v reálném provozu.
Neskutečné možnosti nabízí rozšířená realita. Do uměle renderované scény můžeme fyzicky (položením před notebook) umístit reálné objekty (snímané kamerou). Ty nebudou ve virtuálním prostředí jen zobrazené, ale ostatní prvky s nimi mohou interagovat.
Pomocí analýzy výrazů tváře umí systém odhadovat vaši náladu, čímž by mohl třeba volit přehrávanou hudbu nebo aktualizovat váš status na sociálních sítích?
zdroj: Technet