Biometriku známe nejen z krimi seriálu, ale postupně si našla i cestu mezi běžnou populaci. Asi všichni jsme se setkali s focením na doklady nebo přístupem do počítače pomocí otisků prstů. Méně často, ale stále více se používá skenování oční sítnice nebo duhovky (např. při vstupu na území USA). Mezi další rozšířené metody patří rozpoznání DNA, hlasu, chůze nebo zubů. Ale co cévy na obličeji, mohly by se stát novým standardem?
Na první pohled dosti ujetá představa. Ne tak pro výzkumníky z Jadavpur University v Kalkatě, kteří tvrdí, že cévy na obličeji jsou pro každou osobu stejně unikátní jako otisky prstů. Jejich tvar a umístění se dá jednoduše zjistit pomocí infračervené termografie. Algoritmus, který tým navrhl, dokáže najít a vyhodnotit detailní zobrazení cév na úrovni kapilár. V současnosti má úspěšnost vyšší než 97 procent.
Výhodou by podle vědců měl být fakt, že je tato biometrická metoda v podstatě nezfalšovatelná. Otisky se dají obejít pomocí gumových náhrad, na oči se dají vyrobit čočky, ale infračervené snímání neoklamete ani sebelepší maskou. Plusem je také bezdotykovost. Uplatnit by se tak tato metoda mohla všude, kde je potřeba přesně identifikovat uživatele.
Možná se dočkáme doby, kdy vedle rodného čísla a fotografie bude na OP také nějaký jiný biometrický údaj, ať už půjde od otisky prstů či obraz kapilár a cév. Že by spisovatelé sci-fi románu měli nakonec přeci jen pravdu :-)?
zdroj: ESET