Internet věcí je založen na bezdrátovém spojení do sítě. Flutter je levný a výkonný systém, který má dosah přes kilometr.
Pro blízkou vzdálenost můžeme použít Bluetooth s dosahem jednotek metrů, nízkou propustností a spotřebou, infračervený přenos nebo bezdrátové USB.
Pro lokální oblast je nejrozšířenějším standardem WiFi, který nabízí dosah až desítky metrů bez překážky a velmi dobrou propustnost, která se v nejnovější komerčně dostupné verzi 802.11ac dostala přes hranici jednoho gigabitu za sekundu.
Tvůrci Flutteru ale chtěli vytvořit zcela nový bezdrátový systém, který by byl ideální komponentou pro integraci do všemožných zařízení a nabízel by velký dosah, nízkou velikost, spotřebu a také nízkou cenu.
Flutter: bezdrátové spojení na kilometr
Princip systému je takový, že velmi malá destička s čipem a integrovanou anténou se na vzdálenost více než jednoho kilometru dokáže spojit se jiným Flutterem a přenášet data.
Vytvoření obří sítě za „pár korun“
Spojení dvou modulů Flutter je jistě zajímavé, především vzhledem ke vzdálenosti a velikosti, ale tvůrci technologii posunuli ještě dále. S vlastními protokoly je možné spojit více Flutterů do jedné společné sítě, která si navzájem posílá data. Lze si tak představit nejen kruhové rozložení, ale především mnohem větší vzdálenosti, při kterých mohou být jednotlivé Fluttery od sebe vzdálené zmíněný kilometr.
Potenciál této společné sítě je obrovský – ať už Flutter použijete na jakékoli vaše zařízení, pro přenos dat nemusí být připojené do blízké sítě. Stačí, aby byl ve vzdálenosti jednoho kilometru další Flutter a data potečou přes něj.
Flutter je možné propojit s připravenými moduly Bluetooth a Ethernet. Zatímco Bluetooth lze použít na spojení, nastavení a ovládání Flutteru třeba přes aplikaci v mobilním telefonu, která by měla být s finální verzí také představena, s ethernetem lze Flutter připojit rovnou do sítě a nechat ho posílat data například na vaší webovou službu.
Levný ale dostatečně výkonný čip spolu s výkonnou anténou s velkým dosahem – to je Flutter. Lze předpokládat, že cena v budoucnu klesne i pod hranici sto korun a pak bude opravdu možné vidět rozšiřování internetu věcí, kdy všechna zařízení a objekty budou napojené do internetu nebo lokální sítě a bude je možné ovládat a sledovat.
zdroj: vtm