Čteme o něm téměř každý den, setkáváme se s ním a ani nám nepřijde jako něco, co by na internetu být nemělo nebo tam nepatří. Mluvím o pirátství.
Každý se alespoň jednou vžil do role piráta – stáhl si nějakou hru, film nebo hudbu přes P2P. Pokud čteme úvahy a komentáře na toto téma vždy narazíme na dva protichůdné póly – jedni striktně dodržují pravidla a hlásají, že stažení bez nároku je zločin, a druzí, kteří argumentují cenou či špatně dostupným trhem. Pravda leží mnohdy někde uprostřed. Podle platné české legislativy je stahování filmů a písniček v pořádku, musí to být nicméně jen pro naši potřebu. Jakákoliv jiná a další distribuce je zakázána. Tudíž stáhnout ze serveru můžete, nahrát a sdílet už ne.
Jiný případ to je, pokud se jedná o PC hry či software. Zde je to celkem jasné. Upravovat ani jinak obcházet kontrolní mechanismy nesmíte.
Pak také je potřeba brát zřetel na vlastníky práv, kteří mají možnost nelegálně nahraná díla nahlásit/smazat. A to je hlavní bod sporů. Protože
dle amerického modelu musí všechny stahovací servery nabízet nástroje pro vlastníky práv, aby se mohli bránit. Nejčastěji jde o formuláře pro hlášení závadného obsahu, který pak musí administrátoři smazat.
V některých případech mají například filmová studia přímý přístup a práva k mazání. Nejpokročilejší systém nabízí YouTube. Ten totiž identifikuje každé nahrávané video a porovnává jej s vlastní copyrightovou databází. Video pak může rovnou odstranit, nebo k němu přidat reklamu, aby mohli skuteční vlastníci práv vydělávat.
Nicméně nemůžete, a ani by to nebylo správné, házet všechnu zodpovědnost na majitele serverů – viz kauza Megaupload. Vždy se totiž najde někdo, kdo nahlášené a smazané soubory opět nahraje zpět i přes kontrolní mechanizmy. A kontrolovat každý nahraný soubor nejde protože:
– mnohdy bývá soubor zaheslován
– při takovém objemu dat to není v lidských silách
Na druhou stranu, i nyní v době globalizace, se setkáváme s nepříjemnými omezeními a tak se mnohdy stává, že oblíbené seriály a filmy u nás nejsou dostupné a my musíme chtě nechtě použít torrent , i když bychom za ně rádi zaplatili. Neměly by autorské svazy raději řešit zvýšení dostupnosti a kvality služeb, místo toho, aby pokutovaly uživatele za nahrání několika filmů/seriálů? (*pokud na uploudu chráněného obsahu uživatelé vydělávají, ať třeba shnijí v pekle).
V tomto se mi libí snaha uloz.to, které se snaží domluvit s vlastníky práv, aby mohlo legálně nabízet hudbu na svém serveru. Nicméně některým ani toto nestačí. Nejspíš se jim nelíbí představa dělení zisku…