Informace dokáží ovlivnit chování jednotlivce i velké masy lidí, což skvěle ukazují začátky a průběhy válek nebo i rozvoje sociálních sítí. Kdo má informace, má moc – to platilo dříve a platí to stále. Nicméně s tím jak nám vývoj technologií jde velmi rychle kupředu, dochází k zapomenutí některých jejich (zastaralých) částí.
Omezené offline začátky
Pokud se podíváme na rané začátky hledání, sbírání a řazení informací, jistě si můžeme jako příklad představit knihovnu.
Pokud potřebujete jakoukoli informaci zjistit, musíte být fyzicky přímo na místě. Pokud budete mít štěstí, bude mít otázka jasný charakter a z příslušné sekce knihovny vytáhnete všechny knihy, ve kterých by informace mohla být. Teoreticky je takřka celé přečíst, a pokud budete mít další štěstí, odpověď na otázku získáte. Bude to ale trvat hodně dlouho.
V opačném případě můžete mít ale také smůlu a daná informace se nebude nacházet v žádné knize vaší knihovny. V nejhorším případě nebyla odpověď nikdy publikována knižně. Odpověď tak musíte vyřešit sami, což může zabrat i celý váš život.
Sběr dat a strojová indexace počítačem
V minulém století se v rámci technologického vývoje naší civilizace objevily pokročilé stroje – počítače, pomocí kterých bylo možné relativně snadno uložit informace a různým způsobem v nich vyhledávat. Celou historii „před Googlem“ si můžete prohlédnout například na stránkách Search Engine History.
Google začal indexovat informace na webových stránkách, kam lidé informace vkládali, později samozřejmě nastoupily i knihy a další formy. Zpočátku bylo vyhledávání primitivní a odpověď na otázku jste si museli najít ve změti výsledků na zadaná slova.
Tato forma hledání informace pokračuje dodnes, přibylo však velké množství filtrů, které umožňují dostat se k relevantním informacím dříve a zkracují čas nutný k pročítání všech stránek, podobně jako u knih v knihovně.
Můžete si nechat zobrazit výsledky nalezených míst (stránek), kde by se informace mohla vyskytovat dle času, jazyka a místa nebo můžete zvolit různé kategorie a druhy informací jako obrázky, videa a podobně.
Doba hledání odpovědi se sice oproti knihovně rapidně snížila, stále je však nutné trávit čas a řešit (použít mozek), kde je vlastně odpověď na danou otázku.
Člověk chce odpověď co nejdříve, takže obvykle prohledává pouze první výsledky. Jejich pořadí se stále zlepšuje pomocí pokročilých algoritmů s vyhodnocením relevance, ale je to také místo, kde útočí „SEO optimalizátoři“. V ideálním světě by vše bylo dokonale seřazené dle hodnoty a pravdivosti; v takovém světě ale nežijeme, každý bojuje o vlastní „pozici“.
Postupem času se ale z této neuspořádaně konkurující formy sesbíraných informací začaly objevovat první specializované druhy, které začaly mít informace tříděné a podřízené určitým pravidlům. Konec chaosu. Jako příklad za všechny lze uvést Wikipedii, WolframAlpha a další.
Rychlejší a přesnější odpověď s umělou inteligencí
S růstem těchto druhů, které můžeme vidět podobně jako druhy organismů v evoluci, které jsou v určitých oblastech a pro určité prostředí přizpůsobeny, se mohla začít rozvíjet další fáze pro hledání odpovědi.
Již nemusíte zkoušet volit slova, která by mohla vést k odpovědi, ale přímo položíte otázku. Dostanete velmi rychle a jasně poměrně přesnou odpověď.
Zde začíná éra Google Now, Siri či Cortany, které můžete považovat za umělou inteligenci napojenou právě na tyto specializované druhy jako Wikipedia, WolframAlpha a podobně. Jejich inteligence není zatím natolik dobrá, aby dokázala to, co lidský mozek zvládne nad chaotickými daty z prostého vyhledávání, ale v oblasti specializovaných a řádně srovnaných informací už dokáží najít odpověď.
Umělá inteligence napojená na specializované systémy nám dokáže dodat uspokojivou odpověď i komplexnější formy, které by ještě před několika lety vyžadovaly hodiny lidské práce s hledáním, využitím excelu či programování pro statistiku či výpočet. Také nám mohou posloužit jako asistenti.
Jednodušší a rychlejší forma ale znamená také negativní následky z pohledu vlastní kontroly a výběru, kterou předáme umělým inteligencím. Ale tento přechod začal již dávno, se začátkem prvních strojů, které začaly vykonávat naši činnost v té nejjednodušší formě, a jejich dovednost se pouze neustále rozšiřuje.
zdroj: vtm