Cloud computing

Cloud computing

Cloud – pojem, který slýcháme v dnešní době velmi často, je mnohými považován jako budoucnost IT. Popravdě se s cloudem setkává denně většina z nás a ani i to možná neuvědomuje. Ono totiž slovo cloud není ještě tak úplně zažité a pro mnoho lidí se jedná o relativně neznámý pojem. Nicméně cloud jako takový je tu s námi již nějaký ten pátek. Každý z nás má někde založený e-mail, mnohdy k tomu ještě můžeme připočíst nějaký ten „kecálek“ typu Skype nebo ICQ… Služby Cloud computingu využíváme každým dnem, ať už si prohlížíme příchozí e-maily, chatujeme/voláme si s přáteli nebo stahujeme data z online úložišť.

Co je to cloud computing

Cloud computing je na internetu založený model vývoje a používaní počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat je prakticky odkudkoliv. (Wikipedia.org)

Cloud computing je obecným výrazem pro vše co zahrnuje poskytování hostovaných služeb prostřednictvím internetu. Tyto služby jsou rozděleny do tří kategorií a to: infrastruktura jako služba (IaaS), platforma jako služba (PaaS) a software jako služba (SaaS). (TechTarget.com)

Cloudové řešení může být veřejné nebo soukromé. Veřejný cloud je standardizovaným řešením, které poskytuje služby komukoliv na internetu. Nejčastěji jde o emailové služby, on-line kanceláře, úložiště dat. Mohou to být služby velkých poskytovatelů, jako jsou Microsoft, Google nebo Amazon. Soukromý cloud je tvořen vlastní sítí či datovým centrem, které poskytuje hostované služby omezenému počtu uživatelů. Rozsah poskytovaných služeb a uložení dat je nastaveno pro potřeby konkrétního zákazníka a systém je pod jeho dohledem. Toto řešení je vhodné pro správu kritických firemních dat např. údaje z platebních karet.
Třetí možností je ještě hybridní řešení, které kombinuje jak veřejné, tak soukromé cloudové služby. Výhodou může být dostupnost dodatečných služeb nebo lepší ekonomické parametry celého řešení. Celý systém se pak navenek tváří jako jednotné řešení. Charakteristickými vlastnostmi a v mnohých případech i výhodami nasazení cloudových řešení jsou:

Sdílení prostředků s více uživateli – což na jednu stranu vede k efektivnímu využití HW vybavení s využitím virtualizace, kdy se při běžném používání vytížení infrastruktury může pohybovat v rozmezí 10 – 15%. Takové řešení je pak z ekonomického a z ekologického hlediska mnohem přijatelnější.  Na druhou stranu sdílení prostředků vyvolává obavy z bezpečnosti uložení zákazníkových dat někde “na hromadě” se všemi ostatními.
Vysoká škálovatelnost a elasticita řešení – tato vlastnost představuje velkou výhodu při vykrývání vysokých nároků na výpočetní výkon požadovaný zákazníkem a možnost řešení přizpůsobit se velikosti organizace. Pokud se totiž vyskytne požadavek na zvýšení počtu uživatelů/zaměstnanců, stačí jen objednat další licence a téměř okamžitě je možné firmu rozšířit. Funguje to však i opačně v případě zmenšení nebo rozdělení organizace.
Platby podle rozsahu využití – úhrada za využívání služeb je závislá na skutečném objemu využití. Pokud jsou předmětem úhrady licence, platí se jen za konkrétní počet založených uživatelů, pokud jsou to data nebo využitý strojový čas, platí se jen za jeho spotřebovanou část.
Způsob správy a aktuálnost systémů – HW a softwarové vybavení je pod správou provozovatele a tak je průběžně, centralizovaně, automaticky aktualizováno. Uživatel se již nemusí starat o údržbu systému a zaměřuje se výhradně na obsah a práci s daty.
Přístup přes internet – vzhledem k tomu, že jsou datová centra a systémy umístěny na vzdálených místech, veškerá komunikace je zajištěna prostřednictvím internetu. To přináší výhodu, že uživatelé se mohou připojit ke svým službám odkudkoliv na celém světě.

Dá se říct, že před cloudem není úniku a taky není důvod. Vhodným využitím získáte opravdu mnoho výhod, neboť díky provázanosti a velmi slušnému pokrytí internetu, se ke svým datům dostanete odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení, aniž byste museli s sebou tahat těžký hardware. Navíc se jedná o opravdu dobrý nástroj k synchronizaci a uchování dat a také ke spolupráci, kdy se provedené změny mohou okamžitě projevit v reálném čase například na monitoru spolupracovníka.

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply